Volley Tigers facebook Volley Tigers instagram Volley Tigers youtube Zaloguj się / Zarejestruj

Transmisja LIVE dla kibiców z meczu

MCKiS Jaworzno
MCKiS Jaworzno
VS Buskowianka Kielce
Aluron Virtu Warta Zawiercie

2018-12-05, start godzina 18:30, dowiedz się więcej...

Nasza Wspólna Pasja! Krispol I Liga PlusLiga
rozwiń

Aktualności I Liga

AKTUALNOŚCI

Terminarz I Liga

TERMINARZ

Galeria I Liga

GALERIE
-->

Ale zaraz...

2017-03-29


co z tą PlusLigą??

W cieniu rewanżu Zawiercia z Nysą oraz nieoczekiwanych zdarzeń w meczu Suwałk z Siedlcami, dyskusja na temat akcesu do PlusLigi ucichła. A przecież powinna teraz rozgorzeć i to ze zdwojoną siłą.

 

Aluron Virtu Warta Zawiercie oraz AZS PWSZ Stal Nysa złożyły akces do PlusLigi. Zgodnie z zapisami regulaminu, najlepsza spośród spełniających kryteria akcesu do ekstraklasy siatkarskiej drużyna zagra baraż z najgorszą drużyną PlusLigi danego sezonu. Już wiemy, że najlepszą (ALE!) spośród drużyn, które złożyły akces będzie ekipa z Zawiercia. Teraz najbardziej interesująca staje się ta część zdania: „najlepsza spośród spełniających kryteria akcesu”.

 

Zawiercie na pewno spełniło warunek sportowy – jest w czwórce i pokonało inne aspirujące kluby. Języczkiem uwagi stają się więc warunki okołosportowe, które również trzeba spełnić, aby do PlusLigi się dostać. A w nich najważniejsze będą: odpowiednio wysoki budżet, zapewniający płynność finansową klubu oraz (czy raczej przede wszystkim) hala sportowa. A mówiąc hala sportowa trzeba przede wszystkim myśleć o minimum 1 500 miejsc dla kibiców, odpowiedniej wysokość dachu oraz wystarczającej mocy oświetlenia.

 

O tym, czy aspirujący do ekstraklasy siatkarskiej klub spełni warunki czy nie, zadecyduje Rada Nadzorcza Profesjonalnej Liga Piłki Siatkowej Spółki Akcyjnej (PLPS) – podmiotu gospodarczego, zarządzającego ekstraklasą siatkarską (nie mylić z Polskim Związkiem Piłki Siatkowej (PZPS), który organizuje zawody od I Ligi w dół). Warto również odnotować, że akcjonariuszami PLPS SA jest 14 zespołów obecnej Orlen Ligi oraz 16 PlusLigi, a zgodnie z Kodeksem Spółek Handlowych rada nadzorcza jest organem kontrolnym, występującym w imieniu akcjonariuszy.

 

Jeśli Rada Nadzorcza uzna, że drużyna z Zawiercia nie spełnia wymogów okołosportowych akcesu, wtedy potencjalnie najlepszą drużyną, spełniającą wymogi akcesu, może stać się drużyna z Nysy. Może, bo będzie musiała się wywiązać z tym samych warunków.

 

Innymi słowy, to że Zawiercie wygrało play-off z Nysą było warunkiem koniecznym do wywalczenia awansu, ale nie jedynym. Teraz środek ciężkości wywiązania się z zadania akcesu do PlusLigi przesunął się z zawodników na działaczy klubu. Jeśli działacze przekonają Rade Nadzorczą, że wszystko jest dobrze i jesteśmy gotowi na ekstraklasę, wtedy do gry wrócą zawodnicy w barażu.

 

 I na koniec trzeba jeszcze wspomnieć o dwóch rzeczach.

Hala sportowa. Powtarzane jak mantra zaklęcie, spędzające sen z powiek wielu klubom marzącym o PlusLidze. W dyskusji na temat hal należy obiektywnie stwierdzić, że w obecnej ekstraklasie są rozgrywane mecze na obiektach, które nie spełniają tych wymagań. Mowa o hali w Radomiu czy Sosnowcu. Oba te obiekty zostały dopuszczone warunkowo do gry, bo grające na nich kluby przedstawiły plany budowy nowych, ładnie wyglądających na wizualizacjach hal. Czarni Radom występują w PlusLidze od sezonu 2013/14, MKS Będzin 2014/15. Nowych hal od tego czasu jak na razie brak. W Nysie nowa hala jest już budowana i planowo ma być oddana do użytku we wrześniu tego roku.

 

Ostatni zespół PlusLigi. Jeszcze do poprzedniego sezonu PlusLiga była zamknięta, co oznaczało, że nie można było z niej spaść. Oficjalnie jednak drużyny plusligowe objęte są także obowiązkiem wywiązania z warunków pozostania w Lidze. Wśród nich najważniejszym jest warunek sportowy, pod którym należy rozumieć, że dany klub nie obniża jakości całej PlusLigi. Włodarze ekstraklasy ustalili, że minimum zapewniającym rywalizację na odpowiednim poziomie jest wygranie co najmniej 5ciu meczów w rundzie zasadniczej.

Ostatnia na ten czas drużyna PlusLigi – AZS Częstochowa – ma na swoim koncie cztery zwycięstwa i jeden mecz rundy zasadniczej do zagrania. Dokładnie na wyjeździe z szóstą drużyną Ligi – Cuprum Lubin. Trzymając się ściśle regulaminu, jeśli podopieczni trenera Michała Bąkiewicza nie wygrają ostatniego meczu, to nie wywiążą się z warunku sportowego pozostania w PlusLidze, a tym samym nie powinni zostać dopuszczeni do rozgrywek ekstraklasy w następnym sezonie. Idąc dalej tym (mało jednak realnym) torem, zwolni się jedno miejsce w PlusLidze i nie będzie potrzeby rozgrywania barażu.

 

Nie jest to jednak pierwsza sytuacja w historii PlusLigi, w której drużyny z dołu tabeli nie wywiązują się z warunków sportowych. Rada Nadzorcza raczej upomina drużyny ekstraklasy, niż decyduje się na ich relegowanie.  

powrót do listy aktualności

Komentarze użytkowników:

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.
Nikt jeszcze nie skomentował - bądź pierwszy!

Media społecznościowe

VolleyTigers Youtube VolleyTigers Youtube
VolleyTigers.pl

mail: redakcja@volleytigers.pl
web: www.volleytigers.pl
VolleyTigers.pl
dawniej mksbanimex.bedzin.pl

Dzisiaj stronę odwiedzono: 49
Od początku: 3 207 612
Uwaga ciasteczka!
Może trudno w to uwierzyć, ale tak (TAK!) - używamy ciasteczek... jak wszystkie inne strony internetowe. Mądrzy ludzie jednak uznali, że trzeba Cię o tym poinformować, drogi Internauto, więc to posłusznie robimy. Jak chcesz dowiedzieć się o nich więcej (w co szczerze wątpimy) to kliknij - kliknij.

Jeśli nie chcesz widzieć dalej tego komunikatu - zarycz:)
ggGGGRRRRRrrrrr
ZAREJESTRUJ SIĘ PRZEZ FACEBOOKA
uroczyście przysięgamy, że NIC nie wrzucimy na Twojego wall'a:-)

jak bardzo nie chcesz to kliknij i wypełnij formularz
ZALOGUJ SIĘ PRZEZ FACEBOOKA
uroczyście przysięgamy, że NIC nie wrzucimy na Twojego wall'a:-)


...lub kliknij i przejdź do tradycyjnego logowania