Volley Tigers facebook Volley Tigers instagram Volley Tigers youtube Zaloguj się / Zarejestruj

Transmisja LIVE dla kibiców z meczu

MCKiS Jaworzno
MCKiS Jaworzno
VS Buskowianka Kielce
Aluron Virtu Warta Zawiercie

2018-12-05, start godzina 18:30, dowiedz się więcej...

Nasza Wspólna Pasja! Krispol I Liga PlusLiga
rozwiń

Aktualności I Liga

AKTUALNOŚCI

Terminarz I Liga

TERMINARZ

Galeria I Liga

GALERIE
-->

Nadchodzi renesans wśród kibiców siatkówki?

2018-01-09


Na pewno powiało tak bardzo potrzebną świeżością w PlusLidze.

 

 

 

Nadchodzi pierwszy sportowy weekend roku 2018. W wydziale prewencji Policji w Zawierciu dzwoni telefon - okazuje się, że to funkcjonariusze tego samego wydziału, ale miasta Kędzierzyna-Koźla. Chcą się upewnić, czy to nie pomyłka, czy faktycznie na mecz z ZAKSĄ przyjedzie ćwierć tysiąca kibiców z Zawiercia. Przecież jak dotąd najwięcej przyjechało z Rzeszowa... w liczbie 70.

 

Na koniec I fazy rundy zasadniczej rozgrywek PlusLigi sezonu 2017/18 Profesjonalna Liga Piłki Siatkowej (PLPS - organizator rozgrywek) przygotował zestawienie frekwencji kibiców na siatkarskich halach sportowych. Oglądalność siatkówki spada - taki wniosek można wyciągnąć przyrównując bieżące wyniki do analogicznego okresu sprzed sezonu.

 

Jak w przypadku każdej statystyki optymiści znajdą zielony kolor przy potentatach Ligi (jak Rzeszów z największą ilością kibiców w rundzie), pesymiści znajdą czerwony kolor przy zespołach zagrożonych spadkiem (jak Bielsko-Biała z najniższym % zapełnienia hali). Jednych i drugich na pewno zaskoczył jednak jeden fakt. Beniaminek ekstraklasy - Aluron Virtu Warta Zawiercie - zapełnił halę na wszystkich meczach. Na osiem rozegranych spotkań w Zawierciu osiem razy w hali zasiadło 1 500 kibiców.

 

Jak każdą liczbę można ją różnie interpretować. Wszak zapełnienie hali 1,5 tys. osób jest łatwiejsze niż choćby tej w Kędzierzynie, gdzie zasiąść może ponad 3 tys. osób. Nie zmienia to jednak faktu, że oprócz drużyny z Zawiercia halę udało się zapełnić po jednym razie włodarzom klubu Indykpol AZS Olsztyn i MKS Będzin. W tym kontekście rzec by można, że beniaminek zawstydził całą Ligę.

 

 

 

 

PLPS nie prowadzi natomiast innej statystyki (no bo jak?), która jest nawet większym zaskoczeniem niż 100% frekwencji w Zawierciu. Chodzi o ilość kibiców udających się na mecze wyjazdowe. Podczas meczu GKS Katowice vs Aluron Virtu Warta Zawiercie na hali zasiadło 800 osób. Blisko połowa z nich to byli sympatycy drużyny z Zawiercia. Przypadek? Raz mógłby się zdarzyć. Podczas meczu BBTS Bielsko-Biała z Aluron Virtu Zawiercie na hali Pod Dębowcem zasiadło 850 kibiców – znów blisko połowa w barwach żółto-zielonych,

 

 

 

 

„Z winy” kibiców Zawiercia działacze ZAKSY Kędzierzyn-Koźle również musieli zmierzyć się z problemem, który do tej pory nie istniał. Pierwszy raz w historii aktualnego Mistrza Kraju, za drużyną gości przyjechało więcej kibiców niż mógł pomieścić dedykowany sektor na hali dla przyjezdnych. Zespoły PlusLigi, rozgrywające swoje mecze na mniejszych halach, jak Sosnowiec czy Radom, już podnoszą argumenty, że nie wpuszczą takiej ilości kibiców na halę... bo nie ma na nich po prostu miejsca.

 

Ilość robi wrażenie. Nie sposób też przejść obojętnie obok jakości prowadzonego dopingu. Za stworzoną przez klub z Zawiercia marką Jurajscy Rycerze, kibice beniaminka wprowadzili na hale charakterystyczne haftowane rycerskie hełmy, wyraźne i bardzo pozytywne żółto-zielone elementy ubioru, a znakiem rozpoznawczym stał się mały walczyk, tańczony przez kibiców na hali a także ... w trakcie postojów w lokalnych barach.

 

 

 

 

To wszystko sprawiło, że kibice z Zawiercia zaczęli budować więzi porozumienia z klubami kibiców zespołów obecnych w ekstraklasie już parę lat. Podczas niedawno zakończonych Klubowych Mistrzostw Świata rozgrywanych w krakowskiej Tauron Arenie podopieczni Roberto Piazzy walczyli o brązowy medal. A wspierały ich połączone siły kibiców z Bełchatowa i Zawiercia.

 

 

 

 

Zainteresowanie siatkówką spada; z prowadzonymi statystykami polemizować po prostu się nie da. Trend spadkowy widoczny jest mniej więcej od 2014 roku, kiedy to Reprezentacja Polski zdobyła złoty medal Mistrzostw Świata. Kluczowi zawodnicy tamtych zawodów zapowiedzieli koniec kariery reprezentacyjnej. Odświeżona reprezentacja osiągnęła dużo słabsze wyniki, z posady selekcjonera został usunięty w krótkim czasie Stephane Antiga oraz Ferdinando de Giorgi, a w samej reprezentacji nadal panuje bezkrólewie. To wszystko przekłada się na mniejsze zainteresowanie Ligą, mniejsze zaangażowanie sponsorów, mniejszą ilość gwiazd i ogólny trend spadkowy.

 

W tym wszystkim kibice drużyny Zawiercia stanowią tak bardzo potrzebny Lidze żółto-zielony powiew świeżości. Ich liczebność i charakterność już budzi duże zaskoczenie. Na pewno wpłynie to również na rywalizację między klubami kibiców, którzy przecież będą chcieli udowodnić, że nie tylko beniaminek potrafi cieszyć się siatkówką. Czy to przełoży się na zwiększenie zainteresowania tym sportem i odwrócenie negatywnego trendu? Z pewnością za szybko prorokować, ale na pewno można za to trzymać kciuki.

     

-------

wykorzystane w materiale zdjęcia zostały nadesłana przez kibiców Aluron Virtu Warta Zawiercie oraz Sławomira Smolenia z Jurassic Foto Team

powrót do listy aktualności

Komentarze użytkowników:

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.
Nikt jeszcze nie skomentował - bądź pierwszy!

Media społecznościowe

VolleyTigers Youtube VolleyTigers Youtube
VolleyTigers.pl

mail: redakcja@volleytigers.pl
web: www.volleytigers.pl
VolleyTigers.pl
dawniej mksbanimex.bedzin.pl

Dzisiaj stronę odwiedzono: 214
Od początku: 3 184 958
Uwaga ciasteczka!
Może trudno w to uwierzyć, ale tak (TAK!) - używamy ciasteczek... jak wszystkie inne strony internetowe. Mądrzy ludzie jednak uznali, że trzeba Cię o tym poinformować, drogi Internauto, więc to posłusznie robimy. Jak chcesz dowiedzieć się o nich więcej (w co szczerze wątpimy) to kliknij - kliknij.

Jeśli nie chcesz widzieć dalej tego komunikatu - zarycz:)
ggGGGRRRRRrrrrr
ZAREJESTRUJ SIĘ PRZEZ FACEBOOKA
uroczyście przysięgamy, że NIC nie wrzucimy na Twojego wall'a:-)

jak bardzo nie chcesz to kliknij i wypełnij formularz
ZALOGUJ SIĘ PRZEZ FACEBOOKA
uroczyście przysięgamy, że NIC nie wrzucimy na Twojego wall'a:-)


...lub kliknij i przejdź do tradycyjnego logowania